Wypalenie zawodowe – sięgnij po pomoc coacha

Wypalenie zawodowe to syndrom oddziaływujący na nasze zdrowie, którego źródła są w pracy zawodowej.
I Wczesne sygnały to ciągłe zmęczenie, przygnębienie, wyczerpanie emocjonalne, oraz dolegliwości psychosomatyczne (bóle głowy, bezsenność, przeziębienia), a także mniejsza skuteczność w pracy. We wczesnym pierwszym etapie wystarczy wypoczynek oraz przemyślenia dotyczące czy trybu (organizacji) czy wykonywanych zadań w pracy.
II etap to pogorszenie funkcjonowania emocjonalnego (apatia, obojętność), relacji z otoczeniem i wykonywanych zadań w pracy. Tylko dodatkowo dłuższy wypoczynek może pomóc poszukać zasobów do zmian.
III etap to zmiany nawet na poziomie osobowości, obniżone poczucie własnej wartości, depresja, choroby, kryzysy w rodzinie oraz poczucie bezsensu wykonywanej pracy. Konieczna jest jej zmiana i pomoc specjalisty.
Coach, czy psycholog jest tym specjalistą, z którym warto spotkać się zanim problem się pogłębi. Najważniejsze to nie lekceważyć ważnej części naszego życia jaką jest praca, i tego, że możemy mieć wpływ na nasze życie zawodowe (i osobiste). Nie czekać aż będzie bardzo źle, tylko zadbać o siebie zawczasu.
Niżej jest link do tekstu, w którym jako ekspertka wypowiada się @Mirosława Huflejt-Łukasik.