Jaka będzie przyszłość coachingu?

– Co z coachingiem w czasie pandemii? Czy ludzie stracą pracę?

 

Dr hab. Mirosława Huflejt – Łukasik – twórczyni Szkoły Coachingu i Pracy z Grupami MLC :

W tym momencie widzę dwa główne kierunki.

Jeden jest związany z tradycyjnym coachingiem. Specjaliści już dzisiaj muszą się zastanowić, jak przeorganizować swoją pracę. Kluczowe będzie znalezienie odpowiednich form, które pozwolą na efektywną pracę online. Coach, który posiada szeroką znajomość narzędzi coachingowych w pierwszym momencie konfrontuje się  z myślą, że  ma utrudnione zadanie. Mierzy się ze świadomością, że nie wszystkie techniki są realizowalne za pomocą komputera, ale i tak ma bogatszy narzędziownik, a dostępne są w tej chwili programy umożliwiające przełożenie warsztatowych sposobów pracy na tryb on-line. Trzeba tylko zacząć zgłębiać temat i odkryć nowe, ciekawe możliwości.

Z drugiej strony obserwuję, że coaching staje się coraz bardziej potrzebny, rośnie liczba klientów. Ludzie nie widzą co stanie się z ich miejscem pracy i jest ogromna potrzeba zaplanować co dalej, jak przeorganizować swój sposób pracy. Jak mam zmienić mój biznes? Jakiej nowej pracy poszukać? Jak dopasować się do  zmian w aktualnej pracy i w codziennym życiu?Jak radzić sobie i pomagać swoim pracownikom i współpracownikom, kiedy  pojawiają się nowe problemowe sytuacje?  A właśnie w sytuacji zmian narzędzia coachingowe idealnie się sprawdzają, stąd można zaobserwować wzrost klientów sięgających po coaching.

Możemy zaobserwować wzrost ogólnie rozumianego stresu. Weźmy na przykład osoby mieszkające w blokach. Brak ruchu na świeżym powietrzu powoduje napięcia. Również ograniczenia, kolejno wprowadzane przez rząd, nie są jasne. Rośnie niepewność, wywołana poczuciem, że nie wiemy co możemy, a czego nie. Powoduje to, że część osób jest po prostu w złym stanie psychicznym. Coaching indywidualny może pomóc osobom zdrowym, którym w związku z obecną sytuacją, pogarsza się kondycja psychiczna.

Z poziomu organizacji również pojawiają się podobne potrzeby: stres pracowników, niepewność związana z nagłymi zmianami organizacyjnymi. Właściciele firm, liderzy, pracownicy HR zwracają uwagę, że bardziej niż do tej pory potrzebują narzędzi związanych z szeroko rozumianym coachingiem.

Warto też spojrzeć na obecną sytuację jako niespotykaną do tej pory szansę. Organizacje zyskały czas oraz okoliczności, by świadomie i konstruktywnie zaplanować działania związane z, przykładowo, rozwojem liderów, czy reorganizacją sposobu pracy zespołów. Pojawiają się dzięki temu nowe projekty a ich przygotowanie wymaga czasu. Dlatego teraz trzeba zacząć działać, żeby być gotowym na powrót do spotkań twarzą twarz. To idealny czas na przygotowania, zmian, które były odkładane.

Coachowie nie stracą pracy, ale ewidentnym wyzwaniem jest odnalezienie się w nowym środowisku pracy. To też może wskazać, czy coach jest dobry,  to czy sam się dostosuje i potrafić być skutecznym również w nowych, wymagających warunkach. W sumie, jedyne co się zmieniło, to zawężona formuła pracy.Współczesny coaching wyrósł z dość prostych technik, ustrukturalizowanej rozmowy, w której kluczową rolę odgrywały  pytania i postawienie na aktywność rozmówcy. Te rozmowy były często prowadzone telefonicznie.Jako metoda coaching rozwinął się mocno i rozwija dalej. Dołączenie pracy on-line, nowych narzędzi w tym obszarze, jest kolejnym elementem rozwoju.

A coaching w obecnej sytuacji jest niezwykle potrzebny.

– W jakich obszarach i jaki rodzaj coachingu będzie kluczowy w najbliższym czasie?

Coaching dotyczący ścieżki rozwoju zawodowego i wsparcia w rozwoju biznesu, coaching radzenia sobie ze stresującą sytuacją (coaching rozwojowy, przestawienie się na nową sytuację, radzenie sobie ze stresem własnym i innych). Te wszystkie obszary zyskały właśnie ogromny potencjał nowych klientów, wielu ludzi, staje na rozstaju dróg i musi zacząć patrzeć w nową przyszłość. A właśnie coaching nastawiony jest na pracę z celem i szukanie potencjalnych rozwiązań, planowanie swoich działań.Również, jeżeli ktoś myśli w sposób kierunkowany, szukając nowych rozwiązań, zachowuje większe poczucie bezpieczeństwa.

– Dlaczego warto zainwestować we własny rozwój właśnie teraz, gdy większość skupia się na przetrwaniu?

Inaczej się nie da po prostu. Jeżeli już sytuacja wpływa na finanse części osób, to teraz trzeba działać, mieć pomysły. Pracując jako coach należy mieć kilka pomysłów na swoją pracę, pełnioną rolę zawodową, kilka modeli zarobkowania. Uczymy, w ramach Studium Coachingu MLC, że nie możesz być zakładnikiem swojego bezpieczeństwa finansowego. Potrzebujesz go, by nie pojawiały się dylematy etyczne, by kwestie finansowe nie wpływały w niepożądany sposób na pracę z klientami. Zawczasu pokazujemy, jak można kierować swoją zawodową ścieżką oraz jak ważne jest bycie ekspertem, który wykorzystuje coaching, ale jego zadania i role zawodowe mogą być różnorodne. Teraz trzeba rozglądać się, gdzie można szukać szans na pracę zawodową, jeżeli ktoś ma wątpliwości, co do przyszłości.Nawet jeżeli ktoś nie ma wolnego czasu to i tak już powinien pomyśleć o przyszłości. Tego właśnie uczy coaching. Kiedy, jak nie teraz, musimy zacząć działać, by coś dobrego dla nas mogło się zdarzyć?

 – Jakie kluczowe tematy dla coachingu widzisz w tym momencie?

 W tym momencie coaching, który dotąd wspierał ludzkie marzenia oraz działanie organizacji, teraz (zwłaszcza coaching on-line) może być bardziej wykorzystywany w walce ze stresem, który pojawia się w życiu. To naprawdę wymagający czas. Pogodzenie życia zawodowego i prywatnego bywa obecnie ogromnym wyzwaniem. Spojrzymy chociażby na rodziców, którzy z jednej strony chcą pracować efektywnie on-line, ale również muszą opiekować się dziećmi, które pozostały w domach.Matki czy ojcowie, stają przed ogromnym wyzwaniem: jak wytłumaczyć małemu dziecku, dlaczego skoro jestem w domu, nie wezmę udziału w zabawie. Zmieniony tryb codziennego życia to także potencjalne komplikacje zdrowotne, związane z kondycją fizyczną, dietą. Widząc, jak ludzie w pozornie drobnych trudnościach wpadają w pułapkę negatywnych emocji, i jak silnie tego doświadczają, obserwujemy jednocześnie jak coaching pozwala zachować pozytywny i dobry stan. Psychoterapia jest tu mniej pomocna, bo jest dłuższym procesem  i mniej dopasowanym do pracy on-line.Coaching szybciej wzmacnia zasoby osoby, jej sposoby radzenia  sobie  z trudnymi sytuacjami. Posiada więcej krótkich form i narzędzi pracy, ponieważ rodzaj relacji z klientem jest inny, umożliwiający bardziej elastyczny tryb pracy.Coaching pozwala nawet w trakcie zaledwie jednego spotkania efektywnie pomóc w części problemów. Ważne, żeby ludzie wiedzieli, że mogą tej pomocy szukać, że właśnie coaching jest potencjalnym rozwiązaniem i że mogą z niego łatwo skorzystać.

 

Rozmawiała Barbara Holli, specjalistka ds. social media, koordynatorka projektów szkoleniowych m.in. na Uniwersytecie Warszawskim.